piątek, 29 marca 2024

Warto przeczytać

Jak przechowywać pościel?

Pościel ma duży wpływ na jakość snu, a przez to - na jakość całego życia. W związku z tym jej przechowywanie powinno uwzględniać chronienie jej przed czynnikami zewnętrznymi. W niektórych przypadkach ważna będzie także ergonomia przechowywania. Poniższy artykuł zostanie poświęcony przechowywaniu pościeli pod wieloma różnymi względami.


Czy można trzymać pościel na zewnątrz?

Nie! W każdej sytuacji doprowadzi to do gromadzenia się na niej kurzu. Ten zaś będziemy wdychać podczas snu. Odbije się to nie tylko na wypoczynku, lecz także na drogach oddechowych. Można temu zapobiec workami próżniowymi do przechowywania. Jak one działają? Po umieszczeniu w nich pościeli należy odessać zawarte w worku powietrze odkurzaczem. Całkowicie wyklucza to zakurzenie pościeli. Kurz krąży w powietrzu, którego w worku nie ma. Ponadto powierzchnia worka oddziela kołdry, poduszki czy poszewki od środowiska, z którego mogłyby na nie przejść drobnoustroje.

Innym popularnym rozwiązaniem jest kosz na pościel. Tu z kolei przed kurzem chroni szczelnie zamykane wieko. Kosz ma jednak pewną wadę - zajmuje miejsce. Nawet niewielki produkt tego typu może być problematyczny, jeśli planuje się jego umieszczenie w małej kawalerce. Zazwyczaj kosze wykonywane są z:

  • drewna naturalnego,
  • wikliny,
  • tkaniny,
  • tworzyw sztucznych (np. plastiku).


Gdzie przechowywać swoją pościel? Jak zarządzać małą przestrzenią w mieszkaniu?

Worki pomogą zachować pościel od wpływu środowiska zewnętrznego. Warto jednak mieć gdzie ją przechowywać. Pościel wciśnięta do worka i rzucona w kąt wygląda nieestetycznie i robi złe wrażenie. Warto zatem dodatkowo zainwestować w meble do jej przechowywania. Doskonale w takiej roli sprawdzi się szafa z drzwiami przesuwnymi. Nawet w bardzo małych mieszkaniach pozwoli ona trzymać w jednym miejscu pościel, ubrania, bieliznę, ręczniki i obuwie. Założeniem takiego mebla jest optymalizacja wykorzystania dostępnej przestrzeni. Nie liczy się jej ilość, a to, co można z nią zrobić.

Innym sposobem może być łóżko z pojemnikiem. Jest to mebel, który docenią zwłaszcza osoby mieszkające w bardzo ciasnych lokalach. Nie zajmuje on dodatkowego miejsca, nie będzie więc problemu ze znalezieniem dla niego dobrego położenia. Połączenie łóżka ze skrzynią zapobiegnie także klaustrofobicznemu nastrojowi w mieszkaniu. Gromadzenie w nim dodatkowych mebli zacieśni niewielką i bez tego przestrzeń.

Innym ergonomicznym rozwiązaniem jest skrzynia o dużej pojemności. Ta bowiem dyktuje siłą rzeczy jej wymiary. Z tego względu skrzynia może być jednocześnie stołem. Jak widać, znów mamy do czynienia z częstym w projektowaniu wnętrz zjawiskiem łączenia funkcji dwóch mebli w jednym przedmiocie.

Kolejną metodą spod znaku ergonomii będą szafy wiszące. Jeśli nie ma miejsca na podłodze, warto szukać go właśnie na ścianach. Nawet względnie małe przestrzenie można zagospodarować. Rynek reaguje bowiem na potrzeby lokatorów i oferuje szafy o rozmiarach dopasowanych nawet do bardzo problematycznych wnętrz.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.